BADek eta arte eszenikoen arloko mugaz gaindiko Europako Pyrenart lankidetza programak babestutako ikuskizunak ere programatu ditu Jaialdiak

Pabellón 6 aretoko programak, Bilboko Udalak antolatutako Eskolako Antzerki Lehiaketako azken edizioan saritutako proposamen bi jasotzen ditu, Epalzaren Alarguna Eskolako eta Txurdinaga Behekoa Institutuko ikasleen eskutik.

 

Bilboko Udalak antolatzen duen eta urriaren 17tik 28ra hiriko sei agertokitan ospatuko den BADek – Bilboko Antzerki eta Dantza Garaikide Jaialdiak, familia osoari zuzendutako programazioa eskainiko du edizio honetan. Hiriko ikasleen artean arte eszenikoen aurreko gustua eta zaletasuna bultzatzeko 1995etik Udaleko Kultura Sailak antolatzen duen Eskolako Antzerki Lehiaketaren azken edizioan saritutako bi antzezlan eskainiko dira.

Pabellón 6 aretoan ikusi ahal izango diren bi piezak hauek dira: “Errefuxiatuak” –euskaraz– Epalzaren Alarguna Eskolako ikasleek antzeztua, Getari Etxegarairen zuzendaritzapean, antzezlanaren alderdi teknikoen ebazpen onenaren saria jaso zuena eta Enriqueta Vegak zuzendu eta proposamen eszeniko onenaren saria jaso zuen “Esto no es.. El señor que confundió a su mujer con un sombrero”, Txurdinaga Behekoa institutuko ikasleen eskutik. Ikus-entzuleek saio bikoitz horrekin gozatu ahal izango dute igandean, urriaren 21ean, 13.00etatik aurrera, Pabellón 6 aretoan.

BADek hurrengo ediziorako prestatu duen programazio zabalaren barruan, arte eszenikoen arloko lankidetzarako programa europarrak, Pyrenartek, bultzatutako hiru proiektu ere azpimarratu behar dira. Izan ere, iazko urtearen amaieran Bilboko Udalak bat egin zuen, bazkide gisa, Bilboko Antzerki eta Dantza Garaikide Jaialdiaren – BADen, bitartez, 2020. urtera arte profesionalak prestatzeko eta ikuskizunak sortzeko, erakusteko eta nazioartera zabaltzeko bi milioi eurotik gorako aurrekontua duen mugaz gaindiko ekimen horrekin.

Pyrenarten helburua ez da sektorearen potentzial ekonomikoa indartzera mugatzen, artisten mugikortasuna erraztea, haien gaikuntza profesionala hobetzea eta elkarrizketa artistikoari, nazioartekotzeari eta enpleguaren sorkuntzari lagunduko dieten sare profesionalak sortzea ere bilatzen du. Horrela, BADen hurrengo edizioak, bazkideen artean Pyrenart barruan ekoiztutako bi ikuskizun prestatu ditu.

Horietako bat Baro D´evel dantza eta zirku konpainia frantses ezagunaren “Là” ikuskizuna da. Hainbat gorputzen nahasketak ballet sentsiblea eta poetikoa sortzen duen pieza erakutsiko du Bilbon. Konpainiak urriaren 28an, 20:00etatik aurrera, aurkeztuko du lana ikus-entzuleen aurrean, Pabellón 6 aretoan. Leku horrek berak jasoko du, urriaren 25ean, 19:30etik aurrera, Pyrenarten laguntzarekin ekoiztutako beste lana, Organik Dantza – Teatro taldearen “Sareak” dantza pieza, arrantzarako sareak konpontzen zituzten emakumeen lanaren fisikotasunean zentratutako lana.

Egun horretan bertan, La FuNdicIOnek Macarena Recuerda ikus eta eszena arloetako artistaren dantza-performance lana jasoko du. “¡AY! ¡YA!” errealitatea modu desberdinetan jasotzera garamatzan ilusioa da, irudimenak iradokita edo ikusmenaren engainuaren ondorioz. Kasu honetan, Pyrenartek euskal ikuskizun gisa bultzatzen du lan hori, Pirinioetako lurraldean zabaltzeko.

BADen informazio bulegoak urriaren 10ean irekiko ditu ateak, Bilboko Errekalde Aretoan (Errekalde Zumardia, 30). Datei eta ordutegiei buruzko informazio guztia jaialdiaren webgunean dago erabilgarri: www.badbilbao.eus

 

    OSTEGUNA, URRIAK 17


    Diseño de iluminación para danza
    Lola Barroso, ATAE
    La Bolsa 10:00
    240 mins | Diseño de iluminación para la danza |

    ¿Hay alguien ahí?
    LEGALEON-T / KOLEKTIBO MONSTRENKO
    La Fundición 19:00
    75 mins | Antzerkia | Gaztelaniaz

    OSTIRALA, URRIAK 18


    Sobretitular tu espectáculo para el mercado internacional
    PYRENART-BAD
    La Bolsa 10:00
    240 mins | Encuentros profesionales |

    Pieza para negocio
    MIGUEL PEREIRA
    La Fundición 19:30
    60 mins | Dantza-Performance-Antzerkia | Gaztelaniaz

    Rassemblement
    GERMAN JAUREGI & ANTIA DÍAZ
    Pabellón 6 21:30
    50 mins | Dantza garaikidea | Espainia-Belgika

    LARUNBATA, URRIAK 19


    I ENCUENTRO DE DANZA, ARTE DRAMÁTICO, EDUCACIÓN E INVESTIGACIÓN
    COMISIÓN DE EDUCACIÓN DE ADDE
    Dantzerti 09:30
    360 mins | Jornadas profesionales |

    Conferencia bailada. Tendencias actuales
    EXPLICA DANSA
    Dantzerti 17:30
    70 mins | Dantza garaikidea | Gaztelaniaz

    Urruna
    TRIPAK
    La Fundición 19:00
    75 mins | Antzerkia | Bilingüe

    CABEZA DE VACA “Jinete último reino Frag.3”
    MARÍA SALGADO Y FRAN MM
    Teatro Campos Antzokia (Sala Cúpula Aretoa) 21:00
    50 mins | Audiotestua | Gaztelaniaz

    IGANDEA, URRIAK 20


    Exit
    ANTONIA BAEHR
    Pabellón 6 19:00
    70 mins | Irakurketa-Performancea | Ingeleraz

    Pugna
    NODE
    Teatro Campos Antzokia (Sala Cúpula Aretoa) 21:00
    55 mins | Diziplina anitzekoa (dantza, musika, antzerkia, ikus-entzunezkoak). 18 urtetik gorakoentzat (13tik gorakoentzat lagunduta) | Gaztelaniaz-ingeleseraz-euskaraz

    ASTELEHENA, URRIAK 21


    Angélica (Una tragedia)
    Manuel Fernández-Valdés
    Bilbao Arte 17:00
    19:00
    85 mins | Dokumentala |

    Tendríamos que haber empezado de otra manera
    JAVI LIÑERA y ÉKOMA TEATRO
    Pabellón 6 20:00
    80 mins | Antzerkia | Gaztelaniaz

    ASTEARTEA, URRIAK 22


    Confetti
    EMILIEN TRUCHE
    Teatro Campos Antzokia (Sala Cúpula Aretoa) 19:00
    19:30
    15 mins | Performancea |

    Andante
    IGOR x MORENO
    Teatro Campos Antzokia (Sala Teatro Aretoa) 20:00
    70 mins | Dantza |

    ASTEAZKENA, URRIAK 23


    3er acto
    WORK IN PROGRESS LA DINAMIKA
    La Fundición 19:00
    45 mins | Antzerkia-Dantza |

    Tiempo
    ZIRKOZAURRE
    Pabellón 6 20:00
    50 mins | Zirkua-Dantza |

    OSTEGUNA, URRIAK 24


    3er acto
    WORK IN PROGRESS LA DINAMIKA
    La Fundición 19:00
    45 mins | Antzerkia-Dantza |

    Matria
    CARLA ROVIRA
    Teatro Campos Antzokia (Sala Cúpula Aretoa) 20:00
    80 mins | Antzerki dokumentala | Gaztelaniaz

    OSTIRALA, URRIAK 25


    Ahotsak
    ZIOMARA HORMAETXE COMPANY
    Teatro Campos Antzokia (Sala Cúpula Aretoa) 19:00
    19:30
    15 mins | Dantza garaikidea | Euskaraz

    Traición
    TG STAN
    Pabellón 6 21:30
    90 mins | Antzerkia | Frantsesez

    LARUNBATA, URRIAK 26


    NoirBlue
    ANA PI
    La Fundición 19:30
    50 mins | Dantza |

    Rebota, rebota y en tu cara explota
    AGNES MATEUS y QUIM TARRIDA
    Pabellón 6 21:30
    75 mins | Antzerki garaikidea-Performancea | Gaztelaniaz

    IGANDEA, URRIAK 27


    Inondik inora
    BENETAN BE
    Bilborock 18:00
    50 mins | Antzerkia | Euskaraz

    A cama de meu avó
    CELSO SANMARTIN
    La Fundición 19:00
    50 mins | Ahozko irakurketa poetikoa | Galizia

    FAENA (CICLO DE LAS PEREGRINACIONES #4)
    VÉRTEBRO
    Pabellón 6 20:30
    70 mins | Dantza |

Copyright © 2019 BAD BILBAO

B.A.D Bilbao Antzerkia Dantza - Festival de Teatro actual y Danza Contemporánea de Bilbao
San Frantzisko Udaltegia - Mariaren Bihotza Plaza z/g - 48003 BILBAO